Wednesday, April 30, 2008

Pitsid köögirättidele

Ma märkasin juba ammu, et mu köögirätikud hakkavad looja karja minema. Eks nad on ikka jube vanad ka, täitsa hõredaks pestud juba. Minu lapsepõlvekodus olid köögirätid ema heegeldatud pitsidega. Ja mitte ainult köögirätid, vaid ka linased saunalinad (frotee polnud siis vist veel nii moes). Hämmastav, kuidas mõned killud lapsepõlvest sind terve elu saadavad ja mõjutavad. Et saab küll täiesti segamatult elada ka pitsideta käterättidega, aga kui mõtled või silmad pitsiga rätikut, nii hakkab südames soe ja hinge poeb see mõnus turvatunne, mida lapsena tundsid. Olen täheldanud, et mida vanemaks, seda enam ma neid killukesi lapseeast enda ümber koguda ja tekitada tahan. Huvitav, kas minu rätikud mu lastele samamoodi mõjuvad või on tänapäeva lapsed ja elu nii teistmoodi, et seda ei panda tähelegi või peetakse tähtsusetuks pisidetailiks?
Aga jah, kui läks aruteluks, et võiks äärepitse koos heegeldada, siis olin kohe takkaõhutaja. Sest ma olin andnud endale lubaduse, et ühtegi uut rätikut ma ilma pitsideta kasutusele ei võta. Ma olen küll 4 ilusat pitsrätti võitnud IT oksjonitelt - vabandust, aga mitte ei mäleta ühte tegijat, keegi Virumaalt mu meelest oli, aga teine oli tricky -, paraku kummalisel kombel ei raatsi ma teiste tehtud rätikuid kasutada. Kõik on kapis riiulis nagu mu ämmal minu kingitudki olid, mille eest ma teda hurjutasin, et need ikka kasutamiseks tehtud sai
Üleeile tuli aga tuju vardad nurka visata ja vahelduseks hoopis heegeldada. Ema lapitekk on küll veel pooleli (ca 40 lappi pluss kokkuheegeldamine veel teha - emadepäevaks paraku vist kahjuks valmis ei saa), aga ma tahtsin midagi kindlat ja kiirelt valmivat teha. Turgutuseks vanutamisega seotud pinge vastu (no et kas tuleb välja see, mis ma tahan või mitte). Ja valmiski kiirelt esimene komplekt heegeldatud servapitsidega köögirätte:



Olin muretsenud koju värvilsemad rätikud, sest vaatmata riidest rättide kõrval seisvale majapidamispaberi rullile unustab mõni väiksem tegelane end vahel ja pühib pesemata käed hoopis rätikusse ja siis pole muret nende määrdunud valgete rättidega. Ruudumuster seostub mul ka just mõnusa koduse köögiga. Ma olen mõnes asjas natuke Monk kah, nimelt peavad mul asjad värvidelt omavahel sobima ja miskitpidi komplekti moodustama. Noh, minu kollasesse kööki lähevad need 2 tumedamat ja 1 heledam rätik nagu rusikas silma auku. Heleda räti pitsi nägin vaimusilmas küll ühevärvilise oranžina, aga peale jäi ikka soov kasutada ära koduseid heegelniidijääke, selle asemel, et neid juurde tekitada. Üks minu jaoks huvitav fakt ka, mida olen enda juures märganud: ma olen muutunud kannatlikumaks. Niidiotste peitmine polnudki nii hirmus tüütu töö, mille pärast rätid kuudeks käsitöökorvi unustada. Ja ma isegi tärgeldaisn ja pressisin pitsid ära! Kuigi... trippide jaoks oleks küll üht Õmbleme koos projekti vist vaja

Mõned klikitavad pildid veel, kus rätikuid endid ja pitse eraldi näha saab.




Oli tõeliselt mõnus nokitsemine! Minu lemmikuks on see rätik, sai kõige harmoonilisem.


Nüüd aga jätkan roheliste kudumitega. Pooleli on kaks asja: heidest kott ja õhem kampsun (see sai tegelikult täna alles varrastele, et ikka kõik reeglite järgi oleks).

Saturday, April 19, 2008

Pullover

I've finished, at last, a cabled cuff to cuff pullover for myself. We have a KAL in Isetegiga-forum. Others have finished their's a while ago, while I was searcing for the right yarn in right color. I often imagine some very certain color in my mind and of cource have then difficulties to find such in yarn stores. Or if I find a nice color, I don't like the yarn itself. Luckily my friend Tiina (Lola69 in Ravelry) pointed at Rowan's Silk Wool one day and I fell in love with the yarn itself and the colorway bramble as well. This is the first time for me to knit in Rowan yarn, cause we don't have much of it in our LYS and well, its rather expensive too for us. But I desided to give it a try and I must say, I loved it. So soft and silky like no yarn I've used before. Now I'll can't wait to see how it behaves when wearing and washing the garnment. Hopefully I don't have to dissapoint.

lilla8

The pullover itself is inspired by a Gianfranco Ferre's pullover, the pattern I used is from a German magazine Für Sie.
Yarn: Rowan Silk Wool DK 50g=100m (109yd); almost 9 skeins for size M
Needles: 3.5mm bamboo circulars, 3.00mm in collar and cuff ribs.

For the first time I did a tubular bind off for 2x2 ribbing on cuffs and I like the result a lot.


lilla1


Definitely will use tubular casting on and off in the future. The body ribbing is knit from up to down in rounds and also bind off in tubular way. The collar is knit from side to side, using 4 stitches cables on both sides and knit to the neckline while knitting on. This is how I did it:

lilla2


I'm very pleased with the result and althoug it's spring and days are becoming warmer and warmer, the pullover will be used a lot when cold weather comes back!

Take a look at the gallery of those pullovers knit by Estonian knitters HERE

Eesti keeles loe siit.

Kaks kärbest ühe hoobiga

Jälle olin kaval (et mitte öelda laisk) ja ühildasin kaks koostegemisprojekti: Põikipidi kootud palmikutega pullover ja Värvispekter - märts.
Asi sai alguse tegelikult tollest kooskudumisest. Mulle meeldivad palmikud, mulle meeldib kõrge kaelus, mulle meeldib pika varruka peal kantav kudum - seega ideaalne mudel minu jaoks. Miskipärast hakkas üsna algusest kummitama, et see võiks/peaks mul olema kas roosa või lilla Kaks värvi, mida ma alati olen vahetusprojektides kui täiesti välistatud kirja pannud! Õige värvitooni leidmine ei olnud aga sugugi kerge: kui leidsin meeldiva tooni, ei sobinud lõng ise ja vastupidi. Ühe paduroosa lõnga isegi ostsin ära, aga lõin põnnama - lihtsalt ei suutnud end nii roosas ette kujutada, kuigi värv iseenesest meedis. Aga nagu minu ema ikka ütleb, 99% probleemidest laheneb iseenesest, lõpuks sattusin Epu poes fantastilisele ploomilillale lõngale. Sealt siis see idee kaks projekti ühildada.



Ütlen ausalt, pildile õiget tooni (punaks ploomililla) püüda oli raske, enamus pilte tulid veinipunased. Nii et lillat on fototöötluses juurde keeratud, et vähemalt minu monitoril asi enamvähem õige paistaks. Kõige täpsem toon on allpool oleval varrukasuu pildil vist. Tunnustatud ekspertidelt on arvamust ka küsitud, et kas ikka on lillaga tegemist

Muster: Osinka foorumist leitud link mingile saksakeelsele ajakirjale, ilmselt Für Sie. Alumine laiem palmik on minupoolne asendus.
Lõng: Rowan Silk Wool DK (toon bramble) 50% meriino, 50% siid 50g=100m; kulus ligi 9 tokki. Ostetud Epu poest.
Vardad: 3,5mm bambus ringvardad, kaeluses ja varrukasoonikul 3,0mm

Märkmed: minuga on nii, et vahel tundub niisama otsast otsani kudumine igav, seepärast kipun ma asju ratsima ja kohati keerulisemalt tegema. Siin kasutatud trikid: alustatud heegelketilt, et soonikud kõige lõpus kududa (lõnga oli piiratult, nii sai soonikupikkusega mängida). Needsamad soonikud on hiljem kootud ringselt 2:2 soonikus ja lõpetatud tubular bind off meetodil (keegi võiks neile terminitele ka eestikeelsed nimetused välja mõelda). Sellele mahanõelumisele vastab ka sarnane ülesloomine, nii et mõlemad otsad jäävad identsed.
Alumise osa jaoks silmused ülaosalt üleskorjatud ja ringselt ülalt alla kootud 2:1 soonikus, alumine serv jällegi tubulaarselt maha nõelutud. Kaelus kootud samuti küljelt küljele, üla- ja alaservas 4silmaline palmik. Kaelusekaarelt silmad ringvardale üles korjatud ja kaelus kudumise käigus kehaosaga kohe kokku kootud.
Harutamisest ei pääsenud, peamiselt mõõtude arvestamises möödapanemise tõttu (ülaosa sai liiga lai ja kaelus liiga suur, alaosa silmade arv sai ka paika alles kolmandal korral ning kaeluse laiuse määramisega, et ilusti istuks, oli ka häda). Lõnga jäi ka puudu, kamps olekski nabakas jäänud, kui toredal kaaskudujal Lola69'l poleks justnimelt seda tooni 1 tokk olnud, mille ta sõbralikult mulle loovutas. Aitäh Sulle!

Lõngast ka natuke. Minu esimene katsetus kallima kvaliteetlõngaga. Lõng ise on vapustavalt mõnus kududa, katsuda ja kindlasti ka kanda (kuigi villane, kannatab seda ka lühikese varrukaga džemprina kanda - nii mõnus on vastu ihu). Väheke kardan, kuidas ta kandmisel vastu peab, sest juba kudumise käigus on pool kudumist karvaseks muutunud, mis jätab pinnale kergelt hallika varjundi.

Mõned klikitavad pildid detailidest, kaelus ja varrukasuu (nii näeb välja see va tubular bind off):


Ja pilt, kuidas vältida hilisemat õmblemist ja detailid kudumise käigus ühendadad. Ringvardal on kaelusest üleskorjatud silmad, sukavardal kaeluse enda silmad. varraste ristumiskohal toimub kokkukudumine, selleks tõstetakse sukavardalt viimane silmus ringvardale ja kootakse see sealoleva esimese silmusega kokku (silmus liigub sukavardale tagasi, nii et seal silmuste arv ei muutu). Ühenduskohal jääb jooksma väga korrektne justkui venitatud silmuste rida (pildil näha alumise palmiku all jooksev parempidiste silmuste joon). Soovitan soojalt!


Ise jälle jube rahul, sellest saab kindlasti kõvasti kandmist leidev kudum minu garderoobis. Aitäh Rohelisele ja leili33'le, kes selle mudeli kooskudumisse üles panid ja Lola69'le, kes mu selle lõngani juhatas